Dziś w takich sytuacjach inspektorzy kontroli skarbowej składają zawiadomienie na policję lub do prokuratury. Od przyszłego roku mają dostać podobne uprawnienia, jakie dziś przysługują organom ścigania. Tak będzie, jeśli wejdzie w życie reforma Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Jej projekt leży w Sejmie.
Reklama
Urzędnicy będą też mogli prowadzić postępowania karne w sprawach nielegalnych rozlewni i odkażalni alkoholu. Dziś takich kompetencji nie mają.
Formalnie nowe uprawnienia będą przysługiwać naczelnikowi urzędu celno-skarbowego. Będzie on jednak mógł scedować swoje obowiązki na pracowników.
Część ekspertów uważa, że ustawa o KAS pozwoli też na szybsze przeszukania mieszkań podatników, i to bez wcześniejszej zgody prokuratora. Urzędnicy będą musieli dostać akcept dopiero po rewizji.
Reklama
Rozszerzenie powyższych kompetencji ma się przyczynić do skuteczniejszego ścigania przestępców wyłudzających co roku miliardy złotych VAT i akcyzy, które powinny zasilać budżet państwa. Po to właśnie tworzy się jedną KAS. Ma ona zastąpić obecną administrację podatkową, celną i kontroli skarbowej.
Eksperci podatkowi uważają jednak, że rozszerzenie kompetencji może być groźne nie tylko dla przestępców, ale i zwykłych podatników. Sławomir Sadocha, doradca podatkowy, zwraca uwagę, że obecnie o wystawienie pustej faktury może zostać posądzony niemal każdy przedsiębiorca. Na przykład taki, który wydał ustną opinię, wystawił fakturę, a nie ma fizycznych dowodów na wykonanie usługi, mimo że faktycznie ją wyświadczył. Również Michał Roszkowski, radca prawny i partner w Accreo, przyznaje, że wraz z rozszerzeniem kompetencji fiskus dostanie do rąk instrumenty, które pozwolą przypisać nieprawidłowości u zwykłych podatników.

Doradcy zwracają jednak uwagę, że administracja może nie poradzić sobie z postępowaniami karnymi, jeśli nie pozyska specjalistów w tej dziedzinie. Na brak kadr narzekał w rozmowie dla DGP wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Ujawnił, że w wywiadzie skarbowym jest tylko 300 osób. W skali całego kraju to zdecydowanie za mało, żeby walczyć z przestępczością – mówił. Reforma KAS ma to zmienić.