Najprawdopodobniej pierwsza ekshumacja będzie dotyczyć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Zacznie się od nich - to niemal pewne - mówi Wirtualnej Polsce osoba zaznajomiona z przebiegiem śledztwa.

Reklama

To sygnał, że wszystkie ofiary są równe wobec procedur - dodaje osoba z kręgu rodziny smoleńskich. Wirtualna Polska dodaje, że w rodzinie Kaczyńskich sprawa ekshumacji wzbudziła duże emocje. Marta Kaczyńska miała nadzieję, że ciała rodziców nie będą naruszane. Z kolei Jarosław Kaczyński miał być z tym już pogodzony.

Sekcje zwłok będą przeprowadzane w trzech ośrodkach medycyny sądowej: w Krakowie, w Warszawie i Lublinie. Wśród biegłych ma się znaleźć sześciu ekspertów z różnych krajów Europy.

Łącznie mają być ekshumowane 83 ciała ofiar katastrofy smoleńskiej. Wirtualna Polska podaje nazwiska międzynarodowych ekspertów, którzy będą brali udział w sekcjach zwłok. Mają być nimi: prof. Silke Grabherr z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie i Genewie, a także prof. Duarte Nuno Vieira (Uniwersytet Coimbra w Portulagii), prof. Guy Rutty (Uniwersytet w Leicester - Wielka Brytania), prof. Peter Leth (Uniwersytet w Odensee - Dania), dr Tony Fracasso (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie i Genewie w Szwajcarii), dr Fabrice Dedouit (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie i Genewie w Szwajcarii).