O szczegółach rozbicia, działającej w kilku europejskich krajach grupy przestępczej, która wyspecjalizowała się w nielegalnej produkcji papierosów oraz przemycie narkotyków poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie z udziałem m.in. szefa ds. przestępczości zorganizowanej Europolu Zoltana Nagy.

Reklama

- Główny kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej - powiedział insp. Bracha.

Policjanci ustalili, że z Hiszpanii do Polski zmierza ciężarówka z pomidorami, w której ukryty ma być haszysz. TIR został zatrzymany po wjeździe do Polski. W jego naczepie znaleziono 200 paczek z haszyszem o wadze 216 kg. Czarnorynkową wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na ponad 3,2 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa zajmowała się także produkcją papierosów. Jedna z fabryk została zlikwidowana w Polsce, druga z Hiszpanii. Podczas tych akcji zabezpieczono w sumie 15,5 tony tytoniu.

Reklama

Polscy policjanci zatrzymali w sumie siedem osób. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła im zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu znacznej ilości narkotyków i przestępstw karno-skarbowych. Decyzją sądu wszyscy zostali aresztowani. Grozi im do 15 lat więzienia.