Projekcje filmów dokumentalnych poświęconych byłemu prezydentowi, koncerty patriotyczne, występ zespołu „Mazowsze”, a nawet spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, Antonim Macierewiczem oraz Martą Kaczyńską.

Reklama

Władze Bogatyni, a dokładnie burmistrz Andrzej Grzmielewicz z Prawa i Sprawiedliwości tłumaczy w liście do mieszkańców, że w ten sposób chciałby uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta, który odwiedził Bogatynię tuż przed katastrofą smoleńską.

Aby odpowiednio i na sportowo upamiętnić zmarłego prezydenta, organizatorzy proponują między innymi dwa prezydenckie biegi, łatwiejszy i trudniejszy. Półmaraton imienia Lecha Kaczyńskiego postawi przed jego uczestnikami zadanie pokonanie „dystansu równego dniom życia” byłego prezydenta.

Zastanawiać może jedynie, co wspólnego z Lechem Kaczyńskim mają wspólnego zaplanowana w ramach „Dni Pamięci Lecha Kaczyńskiego” wystawa kotów nierasowych „Sierściel bez granic” lub zawody motocyklowe organizowane pod hasłem „Nieoficjalny mecz Polska-Czechy”.

Jeśli chodzi o koty, organizatorzy mają odpowiednie wyjaśnienie.

„Bardzo charakterystyczne dla wrażliwości Lecha Kaczyńskiego było też to, że na sam koniec swojej służby (jako ministra sprawiedliwości) zainteresował się podwyższaniem wyroków w sprawach o okrucieństwo przeciwko zwierzętom– takie tłumaczenie można znaleźć w programie imprezy.

A zawody motocyklowe z Polską i Czechami w tle? Jak się okazuje, tutaj także można dostrzec wpływ zmarłego prezydenta. Organizatorzy sięgają po cytat z wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego:

„Otóż może ja nie jestem jakimś kibicem, który żyje wyłącznie sportem, bo wtedy nie mógłbym zajmować się polityką, ale jestem kibicem, a pierwsze zawody sportowe, na których w życiu byłem, w 1955 roku, to był mecz Polska-Czechy. W czym? Na żużlu właśnie”.

Ponieważ inicjatywa bogatyńskiego burmistrza spotyka się z nie zawsze w przychylnym przyjęciem i nierzadko również z krytycznymi komentarzami w internecie, sam Andrzej Grzmielewicz postanowił zabrać głos w tej sprawie.

„Mając powyższe na uwadze, tym bardziej moje zdumienie budzi fakt próby obśmieszenia upamiętnienia w tak szczególny sposób Prezydenta RP Śp. Lecha Kaczyńskiego. Wierzę, że histeryczne przejawy krytyki są tylko i wyłącznie wytworem ludzi, którzy bez względu na okoliczności i rangę wydarzenia czerpią satysfakcję z poniżania i ośmieszania. W taki sam sposób próbowano zniszczyć i wystawić złą opinię Bogatyńskim Dniom Węgla i Energii Karbonalia, które cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem, z których jesteśmy dumni, i z których nie rezygnujemy” – napisał w liście skierowanym do mieszkańców.

Każdy, kto chciałby przyłączyć się do upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta w ramach bogatyńskiej imprezy, powinien zarezerwować sobie trzy dni, między 2 a 4 czerwca. Organizatorzy zapewniają, że atrakcji związanych z Lechem Kaczyńskim nie zabraknie.