Jeden z podejrzanych funkcjonariuszy usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków – powiedziała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Biranowska-Sochalska.

Drugi z policjantów, podejrzany w tej sprawie, usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, a nadto zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci poprzez niewłaściwe użycie broni służbowej i oddanie strzału w kierunku kierującego Seatem Ibizą, w wyniku czego pokrzywdzony zmarł - dodała Biranowska-Sochalska.

Rzecznik poinformowała także, że prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania oraz zawieszenia w czynnościach służbowych. Śledczy nie udzielają więcej informacji w tej sprawie ze względu na dobro postępowania, które nadal trwa - zastrzegła Biranowska-Sochalska.

W sierpniu 2016 r., podejrzani policjanci próbowali zatrzymać do kontroli samochód, którym poruszał się 22-letni mężczyzna. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli w pościg za nim; jeden z policjantów jechał radiowozem, a drugi ruszył pieszo. Jeden z funkcjonariuszy odnalazł pojazd. Wtedy mężczyzna ruszył i potrącił policjanta. Potrącony miał najpierw oddać strzał ostrzegawczy, a później strzelić w kierunku pojazdu. W wyniku postrzału kierowca zmarł na miejscu.

Kierowca, który zginął był notowany za przestępstwa kryminalne, m.in. drogowe; stracił prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Jak powiedziała Biranowska-Sochalska, prowadzone śledztwo zostało przedłużone do 12 czerwca, ale nie wiadomo jeszcze, czy nie będzie trzeba kolejny raz przedłużyć tego postępowania.

Za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, czyli przestępstwo z artykułu 231 par. 1 kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. Za nieumyślne spowodowanie śmierci tj. przestępstwo z artykułu 155 kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.