Chodzi o hotel Belvedere, który mieści się w Zakopanem, dokładnie 10 minut od ścisłego centrum. Dyrekcja ośrodka sama chwali się przy tym, że nocuje w nim głowa państwa.

Reklama

Sęk w tym, że – jak wynika z informacji "Wprost" – budynek nie ma pozwolenia na użytkowanie. Straż pożarna nie potwierdziła jego bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Małgorzata Chechlińska, prezes spółki, która jest właścicielem hotelu, przekonuje, że ma stosowne pozwolenia, a nieodebrana jest tylko jedna sala konferencyjna. Zdaniem dziennikarzy, przez budynkiem nadal widnieje tablica, że ten cały czas jest w budowie.

W tej sytuacji Belvedere zainteresowało się ABW i prokuratura – prowadzi śledztwo w kierunku narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

W sprawę włączył się także KPRM – chce, by budynkowi przyjrzał się wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego.

W poniedziałek popołudniu do sprawy odniósł się także zarząd Tatra CL\lub 2000, właściciel obiektu. Do mediów wysłał specjalne oświadczenie.

W związku z artykułem który ukazał się 29 maja 2017 r. w tygodniku "WPROST" oświadczamy: Hotel Belvedere działa legalnie od 2003 r. i nigdy nie przerwał swojej działalności. Regularnie wykonuje wszystkie prawem przewidziane przeglądy (np. instalacji przeciwpożarowej co 3 miesiące), w kwietniu 2017 r. miała miejsce kontrola straży pożarnej zakończona wynikiem pozytywnym.

W 2014 r. na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę została dobudowana m.in. sala wielofunkcyjna i dwie klatki schodowe ewakuacyjne, które zostały zgłoszone do odbioru w grudniu 2014 r. Procedury administracyjne dotyczące odbioru dobudowanej części trwają do dzisiaj.

27.12.2014 r. wybuch pożar w czasie którego spłonął dachnad północnym skrzydłem hotelu, nadpalonych zostało 6 pokoi na poddaszu. Odbudowa po pożarze zakończyła się w połowie 2015 r. Od czerwca 2015 r. w hotelu nie są prowadzone jakiekolwiek prace budowlane.

Od początku działalności hotel miał zaszczyt gościć wszystkich kolejno urzędujących Prezydentów RP.

Wymogi bezpieczeństwa były każdorazowo szczegółowo sprawdzane przez odpowiednie służby.
Zarząd Tatra Club 2000