Ks. Stanisław Dziwisz podkreślił, że 20 lat temu podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, nie mogło zabraknąć Kalisza, znanego z kultu św. Józefa.

Reklama

Jan Paweł II poruszył wtedy ważne dla Kościoła w Polsce sprawy obrony życia ludzkiego i rodziny. Słowa te są do dziś aktualne i stanowią program pasterski kościoła w Polsce. Za Janem Pawłem głosimy, że tylko Bóg jest panem życia, a prawa stanowione przez parlamenty winny być odbiciem prawa naturalnego, obowiązującego wszystkich niezależnie od wyznania czy przekonań politycznych - powiedział Dziwisz.

Kardynał przypomniał słowa papieża: miarą cywilizacji, uniwersalną, ponadczasową, obejmująca wszystkie kultury jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej, choćby miała nawet wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne oraz naukowe.

Dziwisz przytoczył także wypowiedź papieża o rodzinie - jak wielką jest wartością, jak ważna jest miłość, która wszystko znosi i we wszystkim pokłada nadzieję. Papież uczył nas, że każda rodzina może zbudować taką miłość, ale pod warunkiem, kiedy małżonkowie są bezinteresowni, kochają się bezwarunkowo i na zawsze - powiedział ksiądz.

Kardynał podkreślił, że kościół dostrzega, jak bardzo krucha jest dzisiaj polska rodzina, a rozwody stały się plagą współczesnego polskiego społeczeństwa. Mówimy jasno - nikogo nie potępiamy, nie marginalizujemy, dla wszystkich jest miejsce we wspólnocie kościoła, także dla tych, którym się nie powiodło w najważniejszym projekcie życia - poinformował.

Pokreślił jednak, że wszyscy powinni poczuwać się do odpowiedzialności, aby pomagać młodym ludziom, przygotowującym się do małżeństwa, bo przecież zdrowe rodziny są podstawą każdego zdrowego społeczeństwa - zakończył.

W uroczystości wzięli udział księża biskupi, władze państwowe i samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i grup zawodowych.Obecny był także ks. abp Salvatore Pennacchio - Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Reklama

Diecezja kaliska utworzona została na mocy postanowień bulli Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 roku. W jej skład weszły obszary wydzielone z trzech archidiecezji (gnieźnieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej) oraz z trzech diecezji (częstochowskiej, opolskiej i włocławskiej).

Pod względem administracyjnym włączona jest - jako diecezja sufragalna - w skład Poznańskiej Prowincji Kościelnej (Metropolii Poznańskiej). Swoim zasięgiem obejmuje obszar o powierzchni 10.880 km2 i obecnie liczy ok 740.000 wiernych. Większość jej terytorium stanowią tereny wiejskie, a głównymi ośrodkami miejskimi są: Kalisz (stolica diecezji), Ostrów Wielkopolski, Jarocin, Kępno, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Odolanów, Ostrzeszów, Pleszew, Syców i Wieruszów. Patronem diecezji jest Święty Józef.

Pierwszym ordynariuszem diecezji kaliskiej został bp Stanisław Napierała. Drugim, mianowanym 21 lipca 2012 r. przez papieża Benedykta XVI, został bp Edward Janiak – biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.