- Potwierdzam zatrzymanie burmistrza. Agenci CBA przeszukują biura w Urzędzie Miasta w Kole i w dwóch spółkach komunalnych miasta. Mają zabezpieczyć dokumentację oraz korespondencję mailową – powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Reklama

- Zatrzymania dokonano w wyniku nowych ustaleń CBA i prokuratury. Wskazują one, że burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – podkreślił. Bezprawne działania miały polegać na podejmowaniu czynności dla wyeliminowania potencjalnych, innych oferentów związanych z tymi zamówieniami publicznymi.

Ustawione przetargi miały w sumie wartość ponad 2,5 mln zł. Śledztwo prowadzi łódzka delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Kaczorek powiedział, że zatrzymany usłyszy jeszcze w środę zarzuty w prokuraturze. Wcześniej w tej sprawie CBA zatrzymała, a łódzka Prokuratura Regionalna postawiła zarzuty pięciu innym osobom.

- Podejrzewa je o ustawienie przetargów – zmowę przetargową w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm – przypomniał Kaczorek.

Powiedział, że to właśnie wtedy śledczy z CBA ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych. Przetargi ogłoszono w 2016 roku i opiewały w sumie na ponad 2,5 mln złotych.

Agenci z łódzkiej delegatury CBA zatrzymali wtedy prezesa i handlowca z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. - Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące zmowy przetargowej – zaznaczył.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę również m.in. b. prezesa publicznego Radia Olsztyn, jednego z b. członków zarządu Radia i jego rady nadzorczej oraz b. prezesa Zakładu Budynków Komunalnych w Olsztynie. Zatrzymani trafią do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, który nadzoruje śledztwo w tej sprawie. O sprawie poinformowało też RMF FM.