Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, wśród zatrzymanych jest szef grupy Dominik O., pseudonim Suchy. Śledczy przedstawili mu osiem zarzutów, w tym m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Reklama

Pozostali są podejrzani m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję ponad 900 kg amfetaminy, obrót narkotykami, bronią palną m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63, oraz o kradzieże luksusowych aut. Jeden z zatrzymanych odpowie za usiłowania zabójstwa - powiedział PAP Łapczyński.

Do zatrzymań doszło 25 i 26 września. W akcji wzięło udział ponad 330 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, wspomaganych m.in. przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Śledczy działali we współpracy z funkcjonariuszami z Holandii, Niemiec i Francji oraz agencjami Europol i Eurojust.

W siedzibie Eurojust w Hadze stworzono centrum koordynacyjne, w ramach którego prokuratorzy z poszczególnych krajów, w tym z Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz przedstawiciele Europolu na bieżąco wymieniali informacje o przebiegu akcji. Była to jedna z większych międzynarodowych operacji polskiej prokuratury i CBŚP na terenie Europy w ostatnim czasie - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Reklama

Zatrzymano w sumie 43 osoby, w tym trzy we Francji i Niemczech oraz przeszukano 75 domów, mieszkań i magazynów w Polsce oraz cztery obiekty poza granicami. Policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej z amunicją, duże ilości narkotyków, fałszywe banknoty euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową służącą do wyrobu papierosów.

Dodatkowo jedenastu podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie przebywają w związku z innymi sprawami.

Wielowątkowe śledztwo obejmuje okres od 2000 do 2016 roku. Na wniosek prokuratora 34 podejrzanych, decyzją sądu, zostało aresztowanych. W stosunku do pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.

Reklama

W śledztwie status podejrzanych posiada obecnie 50 osób, którym przedstawiono łączenie prawie 200 zarzutów. 37 podejrzanych przebywa w aresztach śledczych - powiedział Łapczyński.

Na poczet grożących kar śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych na łączną kwotę ponad 4,5 mln zł. Zabezpieczono 500 tys. zł w gotówce, luksusowe samochody oraz nieruchomości. W sprawie wykorzystano tzw. konfiskatę rozszerzoną, co pozwoliło zabezpieczyć nieruchomość zakupioną przez jednego z podejrzanych na 3 letnie dziecko - dodał Łapczyński.

Z ustaleń śledczych wynika też, że grupa Suchego była ściśle powiązana z innymi gangami działającymi na terenie Warszawy i innych miast, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską", "szkatułową" i "mławską".