Jak pisze dziennikwschodni.pl chodzi o słowo "BOCHATER". Taki błąd znalazł się na pomniku Nieznanego Żołnierza, który jest budowany na pl. Litewskim w centrum Lublina.

Reklama

Przez fakt, że prace prowadzone są w pośpiechu, napis będzie musiał być wykuty od nowa.

Poprzednia stara wersja pomnika jak donosi portal oburzała część kombatantów i wojewodę. Chodziło głównie o stare płyty, na których wybite były daty bitew. Ich zdaniem wybiórczo ukazywały historię i upamiętniały "przede wszystkim czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną".

Stary pomnik trafił, więc na cmentarz przy ul. Białej, a nowy przygotowuje firma, która jak informuje portal dziennikwschodni.pl, do najtańszych nie należała, ale obiecała wykonać go w terminie 14 dni. Pośpiech zapewne sprawił, że wykuto na nim napis z błędem ortograficznym., który brzmiał: "PRZECHODNIU UCHYL CZOŁA KU CZCI BOCHATERA POLEGŁEGO ZA POLSKĘ".

Ktoś musiał dostrzec wpadkę, bo część płyty została zasłonięta czarną folią. – Płyty zostały zawrócone do firmy, która je wykonała, bo tam powstał błąd – mówi gazecie Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina, która o wszystkim dowiedziała się od nas. – W połowie tygodnia powinny być dostarczone płyty z poprawnym napisem, wtedy zostaną zamontowane.