W piątek rano na oficjalnym profilu Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski opublikowany został tweet z życzeniami dla trzech hierarchów: biskupa seniora diecezji tarnowskiej Władysława Bobowskiego i biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariana Rojka z okazji rocznicy święceń biskupich, oraz dla arcybiskupa seniora archidiecezji poznańskiej Juliusza Paetza z okazji urodzin.

Reklama

Wpis spotkał się z krytyką internautów. W odpowiedzi na negatywne komentarze BP KEP zamieściło kolejny wpis. "Informujemy, że na Twitterze publikujemy wiadomości o urodzinach, święceniach i innych datach związanych ze wszystkimi biskupami, dlatego znalazł się tutaj wpis także o urodzinach abp. Paetza. Naszym zamiarem nie było urażenie kogokolwiek. Umieszczenie wpisu było niefortunne" - czytamy w profilu @EpiskopatNews.

W 2002 roku dziennik "Rzeczpospolita" w tekście "Grzech w Pałacu Arcybiskupim" podał, że abp Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. Według dziennika, o skłonnościach homoseksualnych hierarchy wiadomo było wtedy od co najmniej dwóch lat. Metropolita ustąpił ze stanowiska, ale pozostał w Poznaniu jako biskup senior. Nigdy nie potwierdził stawianych mu zarzutów. Żaden z rzekomo pokrzywdzonych kleryków nie złożył zawiadomienia w sprawie molestowania, więc sprawa nie była badana przez prokuraturę.