Podczas niedzielnej mszy w Inowrocławiu prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że 100-lecie odzyskania niepodległości jest dobrą okazją, by zastanowić się nad istotą polskości i patriotyzmu. W kazaniu przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że Polska niepodległa "to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie".

Reklama

Jak opisuje Wirtualna Polska, abp Polak zaznaczył też, że promowanie różnorodności leży w naturze i wynika z historii naszego narodu. - Niesienie pomocy uchodźcom jest obowiązkiem chrześcijan - dodał.

Przypomniał, że nie lęk czy strach ma kierować ludźmi wierzącymi, ale miłość Chrystusa. - Udział w Eucharystii zobowiązuje do pomocy innym, a zwłaszcza ubogim, (...) zobowiązuje nas, abyśmy nie zajmowali się kwestią uchodźców i migrantów, ale przychodzili im konkretnie z pomocą. Ma nam otwierać serca na tych, którzy cierpią i potrzebują pomocy, byśmy byli z nimi na modlitwie, ale i w konkretnie wyciągniętej do pomocy dłoni - powiedział podczas homilii.

Reklama