Oficjalnych powodów odwołania Macieja Grzechnika nie podano, jednak - zdaniem RMF FM - na decyzję ministra rolnictwa miały wpływ fatalne wyniki aukcji Pride of Poland, na której sprzedano konie za zaledwie 0,5 miliona euro. Do tego Grzechnik był człowiekiem byłego szefa resortu - Krzysztofa Jurgiela. Następcą odwołanego szefa zotała Monika Słowik.

Reklama

Na aukcję Pride of Poland wystawionych zostało początkowo 12 klaczy, ale jedna przed aukcją została wycofana. Podczas "Pride of Poland" licytowano 10 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz jedną z hodowli prywatnej. Sprzedane zostało trzy klacze z Michałowa, jedna z Białki, jedna z Janowa Podlaskiego i jedna z hodowli prywatnej. Pięć koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych.

W ubiegłym roku na aukcji "Pride of Poland" spośród wystawionych 24 klaczy i jednego ogiera, sprzedanych zostało sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. Za najwyższą cenę 150 tys. euro sprzedana została wyhodowana w Janowie Podlaskim siwa klacz Prunella, którą wylicytował nabywca z Czech. 19 koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych.