O wystąpieniu w Pomorskiem ogniska odry poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (PPWIS).

Reklama

Jak podano, na odrę zachorowały cztery osoby, obcokrajowcy (jak ustaliła PAP, chodzi o obywateli Ukrainy) zatrudnieni w dużym zakładzie produkcyjnym w Kwidzynie. W komunikacie poinformowano, że kwidzyńska stacja Sanepidu prowadzi "dochodzenie epidemiologiczne". W ramach takiego postępowania ustalane jest źródło zakażenia oraz osoby, które mogły zostać na nie narażone.

"Tysiąc osób z otoczenia chorych zostało objętych nadzorem epidemiologicznym - wszyscy narażeni poddani zostaną profilaktycznym szczepieniom" – poinformował w komunikacie PPWIS.

Małgorzata Pisarewicz rzecznik prasowa spółki Szpitale Pomorskie, w skład której wchodzi kilka placówek w Gdańsku i Gdyni, podała z kolei, że dwóch chorych obywateli Ukrainy zostało przewiezionych w poniedziałek ze szpitala z Kwidzyna do Gdańska.

Chorzy trafili do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. - Pacjenci nie byli wcześniej szczepieni. Ich stan ogólny jest dobry. Obecnie są poddawani diagnostyce i badaniom – poinformowała Pisarewicz.

Dodała, że jest to kolejny przypadek, gdy do gdańskiego Centrum trafiają chorzy na odrę. Wyjaśniła, że połowie października do tej placówki przyjęto kilkuletnie dziecko z Ukrainy z rozpoznaniem tej choroby. - W stanie dobrym pod koniec miesiąca wypisano je do domu – wyjaśniła Pisarewicz.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było znacznie mniej - 59 (w całym 2017 r. w Polsce zanotowano 63 zachorowania na odrę). W 2017 roku w europejskim regionie WHO zanotowano ponad 24 tysiące zachorowań, a od stycznia do września 2018 roku - ponad 52 tys. przypadków odry.

W poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia informowało, że na Ukrainie obserwowany jest groźny wzrost zachorowań na odrę. Tylko w ostatnim tygodniu października zachorowało na nią 1319 osób – podano. Od początku bieżącego roku w tym kraju na odrę zachorowało w sumie ponad 35 tys. osób. Zdecydowana większość z nich nie była zaszczepiona.