Organizatorami wydarzenia są m.in. Warszawski Strajk Kobiet i Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Akcja odbędzie się po południu na ul. Marszałkowskiej, w pobliżu ronda Romana Dmowskiego.

Reklama

W związku z wydarzeniem przewidywane są zmiany w ruchu. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie informuje, że ok. godz. 17 zamknięta dla ruchu drogowego będzie jezdnia ul. Marszałkowskiej w kierunku pl. Konstytucji, na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do Al. Jerozolimskich. W tym czasie autobusy linii 520, jadące w kierunku Marysina będą skierowane na objazd ul. Świętokrzyską, Emilii Plater i Al. Jerozolimskimi.

W przypadku braku możliwości przejazdu przez rondo Rondo Dmowskiego, tramwaje i autobusy jeżdżące Al. Jerozolimskimi i ul. Marszałkowską zmienią trasy. Linie 7, 22 i 25 będą skierowane na objazd ul. Towarową, mostem Śląsko-Dąbrowskim i Al. "Solidarności". Trasa linii 9 i 24 po stronie Śródmieścia będzie kończyła się na pl. S. Starynkiewicza. Na Pradze tramwaje tych linii pojadą al. Zieleniecką, Targową i Ratuszową do pętli Ratuszowa-ZOO. Linie: 4, 15, 18 i 35 będą kursowały objazdem ulicami Nowowiejska – al. Niepodległości – T. Chałubińskiego – al. Jana Pawła II. Trasy zmienią również autobusy linii: 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 501, 507, 517, 519, 520, 521, 522 i 525.

Szczegóły tras objazdowych znajdują się na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Organizatorzy chcą zmiany nazwy ronda na Rondo Praw Kobiet. Na profilu akcji na Facebooku informują, że Warszawski Strajk Kobiet wraz z Forum Przyszłości Kultury i Fundacją na Rzecz Równości i Emancypacji Ster rozpoczyna zbiórkę podpisów, które zostaną złożone w Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego rady m. st. Warszawy.

Reklama

Jak uzasadniają, "już czas uhonorować trud i walkę setek tysięcy kobiet z podziałami, przemocą, nierównością społeczną. To walka o idee, które łączą, a nie dzielą".