W Warszawie w kilku lokalizacjach mają postać antysmogowe chodniki, czyli takie, które oczyszczają powietrze. Modernizację przy użyciu "antysmogowego betonu" przejdą chodniki przy al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej, w al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów, przy al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do ul. Nowy Przejazd, w ciągu ulic Czecha-Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej oraz na ul. Zawodzie (od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej).

Reklama

Beton, z którego wykonywane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenek azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Beton ten posiada zdolność samooczyszczania. Koszt produkcji antysmogowego betonu jest niewiele wyższy od produkcji zwykłego betonu.

Jak zauważył podczas piątkowego spotkania, prezydent Warszawy jest to technologia nowatorska, nigdy nie wykorzystywana na taką skalę. Postanowiliśmy w taką technologię zainwestować i remonty, które Zarząd Dróg Miejskich będzie przeprowadzać na kilku bardzo ważnych w Warszawie ulicach, tę technologię wcielą w życie - powiedział Trzaskowski. Przypomniał, że walka ze smogiem jest jednym z priorytetów miasta. Walczymy ze smogiem z niskiej emisji, ale również ze smogiem, który pochodzi z komunikacji - mówił.

Koszt budowy nowych chodników to ponad 5 mln zł. Pierwszy antysmogowy chodnik powstał jako eksperyment przy rondzie Daszyńskiego. Antysmogowy beton ma stać się standardem podczas prac ZDM.

Reklama