Na brak odniesień w podpisanych przez szefa MON Mariusza Błaszczaka w kwietniu "Wytycznych w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej", wprowadzonych we wcześniejszym wydaniu przez ówczesnego szefa resortu Antoniego Macierewicza, zwróciły uwagę prawicowe media. "Chrześcijańskie wartości nadal kształtują i będą kształtować postawy żołnierzy Wojska Polskiego" – zapewniło ministerstwo.

Reklama

"Zgodnie z dokumentem utrzymanie wysokiego poziomu dyscypliny wojskowej jest nieodzownym elementem sprawnego działania Sił Zbrojnych RP. Służy też kształtowaniu pożądanych postaw żołnierzy, wynikających z chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, w tym zasad żołnierzy niezłomnych. Jest też zgodne z historycznymi tradycjami oręża polskiego, urzeczywistniającymi się w sentencji +Bóg, Honor, Ojczyzna+" – oświadczyło MON.

"W wyniku błędów redakcyjnych, w kwietniowej decyzji zabrakło istotnych odniesień do wartości, którymi kierować się powinni żołnierze Wojska Polskiego. W dokumencie podpisanym dziś przez szefa MON przywrócono te zapisy" – poinformowało MON.

Jak dodał resort, dotychczas wytyczne były publikowane co dwa lata, a obecna nowelizacja "podkreśla wagę wartości w kształtowaniu postaw żołnierzy, wprowadza też kilka nowych pojęć, odzwierciedlających współczesne zagrożenia i ma charakter stały".

Reklama