Jak poinformował w środę poznański urząd miasta, martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka, znaleziono w poznańskim parku Wilsona.

Reklama

Po dokonaniu badań okazało się, że zwierzę chorowało na wściekliznę. Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności i stosowanie się do wytycznych powiatowego lekarza weterynarii – wskazał magistrat.

Jako ognisko wścieklizny wyznaczono park Wilsona, a powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wyznaczył obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt. Obszar ten obejmuje centrum miasta, a także m.in. dzielnice Łazarz, Jeżyce, Winogrady, Wilda, Rataje i Górczyn. Na tym terenie umieszczono tablice informacyjne z wytycznymi, do których należy się stosować.

"Na obszarze zagrożonym zakazuje się: organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego" – podano w komunikacie.

W obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby nakazuje się ponadto poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie mają ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.

Wytyczne powiatowego lekarza weterynarii będą obowiązywały do odwołania, a do ich przestrzegania są zobowiązani nie tylko mieszkańcy, ale także wszystkie inne osoby przebywające na zagrożonym terenie.

W razie znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego na obszarze zagrożenia nie należy go dotykać i zgłosić znalezisko oficerowi dyżurnemu Straży Miejskiej Miasta Poznania pod numerem telefonu 986.