W czwartek na Twitterze sędzia Bartłomiej Starosta z Forum Współpracy Sędziów zamieścił m.in. fragmenty oświadczenia majątkowego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa za 2018 r. Wynika z niego, że sędzia Leszek Mazur nie zamieścił w swoim oświadczeniu informacji o zarobkach uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji szefa Rady. Informację tę podał m.in. portal Onet.pl, zaznaczając przy tym, że może chodzić o kwotę niemal 100 tys. zł.

Reklama

W komunikacie przesłanym w piątek PAP sędzia Mazur podkreślił, że w jego ocenie "diety uzyskiwane przez członka Krajowej Rady Sądownictwa, będącego sędzią są "dochodami uzyskanymi w związku z pełnieniem urzędu na stanowisku sędziowskim"".

Gdybym nie był sędzią, nie mógłbym w ogóle uzyskiwać tych dochodów. Fakt, że jestem członkiem Rady jest powszechnie znany, a wysokość diet, które otrzymują członkowie KRS jest wyraźnie uregulowana w ustawie. Brak takich informacji w oświadczeniu majątkowym nie może być zatem interpretowany jako próba zatajenia dochodów - oświadczył Mazur.

Dodał też, że podobne stanowisko prezentuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sędzia Mazur podał również informację zawartą w swoim PIT-11 za 2018 r., z której wynika, że w związku z wykonywaniem mandatu członka KRS, uzyskał on przychód w kwocie 81,985 tys. zł., z czego - jak dodał - pobrano zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 14,756 tys. zł.

Przewodniczący Rady zwrócił też uwagę, że w części VI formularza oświadczenia o stanie majątkowym sędziów wpisuje się "dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskane w okresie roku przed dniem, na który składane jest oświadczenie, o ile ich łączna wartość przekracza 10 tys. zł, i ich źródła, z wyłączeniem dochodów uzyskanych w związku z pełnieniem urzędu na stanowisku sędziowskim albo zatrudnieniem na stanowisku dyrektora sądu lub zastępcy dyrektora sądu".

Reklama

Jeszcze w czwartek w rozmowie z Onetem sędzia Mazur przyznał, że zapomniał wpisać dochody z KRS do oświadczenia majątkowego. Trochę może bezrefleksyjnie wpisałem, że nie uzyskałem dochodów. A te przecież były, w kwocie od 80 do 100 tys. zł. Dlatego zamierzam złożyć korektę do oświadczenia majątkowego - powiedział Onetowi Mazur.

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności analityczno-kontrolne związane z oświadczeniem majątkowym przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura - dowiedziała się w piątek PAP. Media donosiły, że nie wpisał w nim dochodów z KRS za rok 2018.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP w piątek, że funkcjonariusze CBA prowadzą czynności analityczno-kontrolne w sprawie oświadczenia Mazura.

Podjęliśmy czynności analityczno-kontrolne. Wyniki analizy przesądza o ewentualnych dalszych krokach Biura w tej sprawie - powiedział PAP Brodowski.

"czynności analityczno-sprawdzające" dotyczące oświadczenia majątkowego szefa Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura.

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-cba-analizuje-sprawe-oswiadczenia-majatkowego-szefa-krs-lesz,nId,3091649#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło "czynności analityczno-sprawdzające" dotyczące oświadczenia majątkowego szefa Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura.

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-cba-analizuje-sprawe-oswiadczenia-majatkowego-szefa-krs-lesz,nId,3091649#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło "czynności analityczno-sprawdzające" dotyczące oświadczenia majątkowego szefa Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura.

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-cba-analizuje-sprawe-oswiadczenia-majatkowego-szefa-krs-lesz,nId,3091649#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefo