Informację o decyzji sądu przekazał PAP Maciej Smykowski – jedna z osób, które chciały zorganizować zgromadzenie pt. "Pochód na rzecz pokoju i uczczenia ofiar wojen". Jak podano w zawiadomieniu o planowanej demonstracji, organizatorów zgromadzenia reprezentuje Partia Zieloni.

Reklama

Uczestnicy demonstracji, ok. 200 osób, chcieli przed południem zgromadzić się na pl. Wojciecha Kilara, a później przejść m.in. w okolice pomnika Powstań Śląskich, Spodka i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowicki magistrat wskazał, że nie ma możliwości organizacji takiego zgromadzenia z uwagi na defiladę, która przejdzie przez tę samą część miasta. Organizatorzy się odwołali.

Niestety nasza prośba o zniesienie decyzji prezydenta została odrzucona przez sąd - powiedział Smykowski.

Jak zaznaczył, rozumie, że wojskowa defilada wiąże się ze sporymi ograniczeniami i utrudnieniami logistycznymi, ale jego zdaniem jest możliwość, by "200 osób mogło wyrazić swoje zdanie w sprawach dotyczących wolności".

Ostatecznie organizatorzy zdecydują, czy odwołają się od decyzji sądu dopiero po analizie uzasadnienia. Mają na to 24 godziny. Smykowski póki, co skłania się ku organizacji zgromadzenia w innej części miasta. Będzie na ten temat rozmawiał z lokalnymi władzami. Raczej nie będziemy się odwoływać i próbować znaleźć miejsce w Katowicach, w którym będzie można zorganizować akcję dotyczącą pacyfizmu i ofiar wojny - wyjaśnił.

Reklama

Pytana o demonstrację pacyfistyczną, rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka powiedziała PAP, że każdy ma prawo demonstrować i wyrażać swoje poglądy, ale w sposób, który jest zgodny z prawem i nie zakłóca innych zgromadzeń. "Jako organizatorzy zrobimy wszystko, by te państwowe uroczystości przebiegły bez zakłóceń" - zaznaczyła.

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego została w tym roku przeniesiona do Katowic w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego. Rozpocznie się od przemarszu wojska ul. Bagienną od strony dzielnicy Szopienice, następnie al. Roździeńskiego, obok Spodka, w rejonie, którego ustawiona będzie główna trybuna, następnie przez rondo gen. Jerzego Ziętka i Aleję Korfantego dotrze do pętli Słoneczna, gdzie nastąpi jej rozformowanie.

W defiladzie weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy, 185 pojazdów (w tym Leopardy, Rosomaki, HMMWV, Langusty, Kraby, Dany, Raki, Łowcze, Topole i Poprady) i 60 statków powietrznych (w tym F-16, TS-11, M-28, C-295M, C-130, M-346, G550, B737, Mi-2, W-3, Mi-17 oraz Mi-8).

Pomysł organizacji defilady w Katowicach skrytykował wcześniej Ruch Autonomii Śląska. Nie chcemy takich operetkowych spektakli - mówił lider RAŚ Jerzy Gorzelik.