Czarnkowscy policjanci do pracy nad sprawą przystąpili na przełomie lipca i sierpnia ub. roku. Wówczas do funkcjonariuszy wpłynęły dwa zawiadomienia o przestępczej działalności oszustów. Z ich treści wynikało, że pokrzywdzeni wyszukali na jednym z portali internetowych ogłoszenie o możliwości wynajmu apartamentu nad morzem. Po kontakcie telefonicznym z osobą pod numerem wskazanym w ogłoszeniu wpłacili zaliczkę w kwocie 500 złotych. Po dokonanej wpłacie kontakt z rzekomymi właścicielami się urwał – tłumaczyła oficer prasowa KPP w Czarnkowie asp. Karolina Górzna-Kustra.

Reklama

Jak dodała, funkcjonariusze przystąpili do gromadzenia materiału dowodowego, który pozwoliłby ustalić i zatrzymać sprawców.

Mężczyźni zostali zatrzymani w lutym. W wyniku przeszukań lokali zajmowanych przez oszustów, policjanci zabezpieczyli m.in. umowy rachunków bankowych, karty telefoniczne oraz telefony.

W sumie w ciągu trwającego postępowania śledczy ustalili, że mężczyźni oszukali 50 osób z całej Polski na kwotę około 24 tys. złotych. Obaj usłyszeli po 50 zarzutów. Przyznali się do popełnionych przestępstw i złożyli wyjaśnienia – zaznaczyła Górzna-Kustra.

W toku czynności ustalono, że oszuści do swojego przestępczego procederu "zatrudniali" osoby trzecie tzw. słupów, którzy zakładali na siebie konta bankowe oraz rejestrowali telefony komórkowe, po czym posługując się danymi tych osób wystawiali ogłoszenia o wynajmie apartamentów. Sprawcy nie byli właścicielami lokali, nie mogli też nim rozporządzać. Zdjęcia zapożyczyli z innych, podobnych stron internetowych, a od osób zainteresowanych ofertą pobierali zaliczki – podkreśliła policjantka.

Niektórzy z pokrzywdzonych o tym, że zostali oszukani, dowiadywali się dopiero po przyjeździe na miejsce.

Policyjne dochodzenie w tej sprawie zostało właśnie zakończone skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Trzciance. Za oszustwo oskarżonym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.