W związku z burzami na tym terenie obowiązuje także ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla woj. śląskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, woda może podnieść się do strefy stanów wysokich w dorzeczu dopływów górnej Odry, a szczególnie w dorzeczu Olzy.

Reklama

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie podczas podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przestrzega, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

W niedzielę zachmurzenie duże, miejscami tylko większe przejaśnienia. Opady deszczu, zwłaszcza na obszarze od Pomorza, Warmii, Kujaw, przez centrum kraju, po Górny Śląsk i Małopolskę. Tutaj opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Wysokość opadów do 15 mm, na południu Małopolski do 20 mm. Na pozostałym obszarze słabe opady deszczu jedynie miejscami. Temperatura minimalna od 10 st. na Pomorzu do 15 st. na wschodzie i południowym wschodzie.