W komunikacie ratusza wskazano, że zgodnie z przewidywaniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, od godz. 12 należy spodziewać się silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, z kierunków zachodnich. Maksimum prędkości wiatru jest przewidywane na godziny wieczorne - podano.

Reklama

Prosimy mieszkańców Warszawy o zachowanie szczególnej ostrożności, usunięcie nieprzytwierdzonych przedmiotów z balkonów i nieparkowanie samochodów pod drzewami - zaapelował ratusz.

W sytuacji, gdy wiatr wyrządzi szkody, np. połamie drzewa, mieszkańcy proszeni są o kontakt Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115, skorzystanie z aplikacji mobilnej Warszawa 19115, portalu warszawa19115.pl lub zatelefonowanie pod numer 19 115. MCK od razu skieruje sprawę do odpowiednich służb - zapewniły władze miasta.

Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem w poniedziałek obowiązują w całym kraju. Dla dziewięciu województw i wybrzeża wydano alerty drugie stopnia, które obejmują Wielkopolskę, Lubuskie, Łódzkie, Świętokrzyskie, Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk, południowe i środkowe powiaty Mazowsza i Lubelskiego oraz północne powiaty Pomorskiego i Zachodniopomorskiego

Dla pozostałych województw wydano alerty pierwszego stopnia, jednak w przypadku Dolnego Śląska IMGW nie wyklucza podniesienia go do drugiego. Taka zmiana najprawdopodobniej może zajść na zachodzie i w centralnej części województwa.

Na wschodzie kraju najsilniejsze porywy wiatru przewidywane są między godz. 11 a godz. 15, w centrum w godzinach popołudniowych, a na zachodzie - wieczorem.