Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, zwane też Polskim Nazaretem, zamieściło na swojej stronie internetowej w ogłoszeniach duszpasterskich zaproszenie na ostatnie nabożeństwo różańcowe, które przypada 31 października.

Po różańcu o godz. 18.00 – jak wynika z treści ogłoszenia – zaplanowano mszę św. z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.

Reklama

Zaapelowano, żeby w czwartek dzieci i młodzież przebrały się za świętych, ponieważ "będziemy wzywać i prosić naszych świętych o wstawiennictwo u Boga oraz obronę i opiekę nad naszym życiem" – poinformowano wiernych.

Jednocześnie kaliska bazylika przestrzega przed Halloween, nazywając go "niebezpiecznym festiwalem brzydoty dla ludzkiej duszy".

"To mroczne okultystyczne święto" – poinformowano w ogłoszeniu. "Nie należy ulegać modzie Halloween, to szczególny apel dla chrześcijańskich rodziców, by byli czujni. Diabeł nie żartuje. Pielęgnujmy u dzieci katolickie wychowanie" – zaapelowano do wiernych.

Rzecznik KEP: Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi

Reklama

Halloween to zwyczaj obcy naszej kulturze, tradycji i wierze. Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli "Święty zwycięża". Promuje ona świętość, radość i dobroć – podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w informacji przekazanej PAP.

Dodał, że głównym adresatem akcji Holy Wins są dzieci, młodzież i całe rodziny. Zaznaczył też, że "w korowodach i balach świętych chodzi o łączność między pokoleniami i dzielenie się radością". Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że "właśnie teraz, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, warto przypomnieć, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości".

Rzecznik episkopatu podkreślił, że "chrześcijanie nie świętują Halloween. Świętujemy uroczystość Wszystkich Świętych, oraz pamiętamy o tych, którzy odeszli, szczególnie w Dzień Zaduszny".

Akcja Holy Wins - jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik - to pozytywna alternatywa dla Halloween. W ramach Holy Wins w całej Polsce odbywa się wiele różnorodnych wydarzeń, m.in. Bale Wszystkich Świętych, Orszaki Świętych, procesje i nabożeństwa.