Zdanie "zajrzyj do Kopalińskiego" można usłyszeć od czasu do czasu w wielu domach, szkołach czy zakładach pracy. Ilekroć mamy wątpliwości co do pochodzenia obcego wyrazu, sięgamy po dorobek Władysława Kopalińskiego.

Reklama

Wybitny leksykograf, tłumacz i publicysta ma na koncie dzieła takie, jak "Słownik mitów i tradycji kultury", "Słownik symboli" czy najsłynniejszy "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych". Ten ostatni doczekał się nawet pełnego wydania w wersji internetowej.

Jan Stefczyk - pisząc pod pseudonimem Władysław Kopaliński - napisał też "Księgę cytatów z polskiej literatury pięknej", "Leksykon wątków miłosnych" oraz słowniki: przypomnień czy wydarzeń, pojęć i legend XX wieku.

Jednak Kopaliński, jak na wszechstronnego myśliciela przystało, nie ograniczał się jedynie do słowników. Udowodnił to wydając "125 baśni do opowiadania dzieciom".

Był autorem audycji radiowych, felietonistą "Życia Warszawy" i tłumaczem literatury anglosaskiej. Uhonorowany nagrodą Ikara (rok 1996), należał do Stowarzyszenia
Pisarzy Polskich.

O śmierci Władysława Kopalińskiego poinformowała jego żona. Zmarł dziś o godz. 5.40 nad ranem.