Żadnej z dziewczynek nie nadano imienia Krystyna czy Barbara, bardzo popularnych przed laty - podał katowicki magistrat.

Reklama

Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, w 2019 r. w tym mieście pojawiło się 147 Janów. Jaś awansował z drugiej pozycji, którą zajął w poprzednim roku – poinformował w czwartek naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w katowickim magistracie Maciej Stachura.

Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję, tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon – powiedział kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach Mirosław Kańtor. W pierwszej dziesiątce imion męskich znaleźli się też: Filip, Szymon, Aleksander, Adam i Mikołaj.

Zuzanna została najpopularniejszym imieniem żeńskim już drugi rok z rzędu - w minionych dwunastu miesiącach otrzymało je aż 147 dziewczynek z Katowic. Na drugim miejscu znalazła się Hania, która triumfowała dwa lata temu, a na kolejnych miejscach Alicja, Zofia, Julia, Maja, Emilia, Lena, Pola i Amelia. Julia, Zosia, Alicja, Maja i Lena zachowały swe pozycje sprzed roku. Pola i Amelia awansowały do pierwszej dziesiątki. Jako ciekawostkę można podać, że ani razu nie nadano imienia Krystyna czy Barbara, które kiedyś w naszym mieście były popularne – podkreśla Kańtor.

Reklama

W Katowicach nadano w 2019 r. także rzadko spotykane imiona, jak Merida, Sofija, Malina, Alp, Horyw, Wiliam i Wiedzimin. Kierownik USC odmówił z kolei rodzicom, którzy chcieli nadać swym dzieciom imiona: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman.

Reklama

Poznań: Jan i Zofia najpopularniejszymi imionami dla dzieci w 2019 roku

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu, w minionym roku pojawiło się 343 nowo narodzonych Janków, 296 Stanisławów oraz 287 małych Zoś.

W ciągu całego 2019 roku w Poznaniu sporządzono ponad 15,2 tys. aktów urodzenia.

W styczniu rodzice rejestrować będą jeszcze swoje dzieci urodzone pod koniec grudnia. Lista najpopularniejszych imion dzieci urodzonych w poznańskich szpitalach nie powinna się jednak zmienić – podał zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu Krzysztof Konarski.

Zofia i Jan to najpopularniejsze w Poznaniu imiona od kilku lat. Kolejnymi najpopularniejszymi imionami żeńskimi dzieci urodzonych w 2019 roku były: Julia, Zuzanna, Hanna, Maja, Maria, Lena, Antonina, Helena i Oliwia. W rankingu najczęściej nadawanych imion męskich, za Janem, Stanisławem i Antonim, znaleźli się Jakub, Franciszek, Aleksander, Wojciech, Leon, Mikołaj oraz Szymon.

Poznański magistrat poinformował, że wśród dzieci urodzonych w 2019 roku znalazła się jedna Wanessa i jedna Hana. Miastu przybył też jeden nowo narodzony Lucas i jeden Mariusz.

Zgodnie z przepisami Prawa o aktach stanu cywilnego, które weszły w życie w marcu 2015 r., rodzice mogą nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia. Imię nadane dziecku nie może być natomiast zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.