Metropolita krakowski wskazał, że zarówno gen. "Nil", jak i żołnierze niezłomni do końca byli wierni hasłu umieszczonemu na sztandarach: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Ocenił, że ich postawy nie można zrozumieć bez Chrystusa. Podkreślił, że "fundamentem szacunku i umiłowaniu ojczyzny jest tylko Bóg".

Reklama

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył liturgii w stołecznym sanktuarium św. O. Pio przy ul. Fieldorfa. Przed mszą przedstawiciele władz dzielnicy oraz lokalnych organizacji społecznych złożyli wieńce pod pomnikiem "Nila".

W czasie uroczystości patriotyczno-religijnych obyła się pikieta z udziałem kilkudziesięciu osób. Manifestujący trzymali w rękach tęczowe flagi oraz transparenty: "Jędraszewski do dymisji", "Jędraszewski nie ma Boga w Sercu", "Miłość nie jest grzechem".

Reklama

Wykrzykiwali hasła: "pedofile", "faszyści". Posłanka Anna Maria Żukowska (Lewica) w swoim wystąpieniu obarczyła metropolitę krakowskiego winą za akty agresji wobec osób LGBT, których dopuścili się inni. W czasie, gdy w kościele trwała msza z głośników ustawionych przez organizatorów pikiety płynęła piosenka włoskiej partyzantki antyfaszystowskiej "Bella Ciao". Po mszy pod adresem ludzi wychodzących z kościoła manifestujący wykrzykiwali hasła: "obrońcy pedofili".