Wicerzecznik PiS podkreślił, że obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą specyficzne ze względu na panujący stan epidemii oraz na fakt, że 10 kwietnia przypada Wielki Piątek i w Kościele nie są odprawiane msze, które zazwyczaj były elementem obchodów.

Reklama

Myślę, że będą to obchody bardzo skromne - złożenie kwiatów na grobach ofiar katastrofy bez oczywiście żadnych dużych zgromadzeń, bo tutaj wchodzi w grę reżim epidemiczny - podkreślił Fogiel.

Pytany, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński uda się do Krakowa 10. kwietnia odwiedzić grób swojego brata prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, odparł, że trudno powiedzieć, czy prezes partii wybierze się tam 10. kwietnia czy 18. kwietnia w dzień pogrzebu pary prezydenckiej. Ale myślę, że na pewno (Jarosław Kaczyński) również tam się pojawi - dodał Fogiel.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.