Małą rewolucję w komunikacji międzynarodowej przygotowała spółka PKP Intercity. Pociąg EuroNight "Jan Kiepura" dotrze do Monachium i Amsterdamu, a dzienny eurocity do Budapesztu. Więcej pociągów będzie też obsługiwać trasę z Warszawy do Berlina.

"Podróż z naszej stolicy do Amsterdamu będzie trwała ponad szesnaście godzin. Na podróżnych czekają komfortowe wagony sypialne i kuszetki" - chwalą się na swoich stronach internetowych kolejarze.

Hitem zagranicznych wojaży może w przyszłoroczne wakacje okazać się podróż do Irkucka - bez przesiadki... "Uruchomienie połączenia to inicjatywa Rosjan. Podróż z Warszawy do Irkucka potrwa pięć dni i będzie kosztowała 189 euro" - mówi Łukasz Kurpiewski ze spółki PKP Przewozy Regionalne.

Zmiany szykują się też na trasach krajowych. Nowością spółki PKP Przewozy Regionalne są pociągi "Widawa" i "Narciarz". Pierwszy połączy Łódź z Wrocławiem, a drugi zabierze podróżnych z Wielkopolski do Zakopanego.

Spore zmiany szykują się na Śląsku. Tamtejszy samorząd podpisał z koleją 5-letnią umowę. PKP dostanie poważny zastrzyk gotówki - 510 milionów złotych. W zamian na trasy wyjedzie ponad 130 nowych pociągów. Po latach reaktywowano połączenia między Bytomiem a Gliwicami oraz Katowicami a Tychami-Miastem.

"Te linie przynosiły straty. Okazało się jednak, że jest duże zapotrzebowanie na pociągi. Zaplanowaliśmy kursy co 20 minut w godzinach szczytu, żeby rozładować korki na drogach" - mówi Barbara Szczerek ze Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych PKP.

Od 10 grudnia w DZIENNIKU nowy rozkład jazdy pociągów przejeżdżających przez Warszawę. W poniedziałek - odjazdy. We wtorek - przyjazdy.