Pochód wyruszył z centrum Warszawy w południe. Uczestnicy parady zebrali się na placu Bankowym i pomaszerowali w kierunku Nowego Światu. W pochodzie uczestniczyli m.in. przewodniczący PE Hans-Gert Pottering, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wśród uczestników pochodu znaleźli się także eurodeputowani, politycy, ambasadorzy Słowenii i Niemiec oraz polscy aktorzy i dziennikarze.

Reklama

Parada przeszła ulicami stolicy już po raz 9. Jak sami mówią o niej organizatorzy, "to najbardziej pozytywna manifestacja europejskości w Polsce". Rzeczywiście, na paradzie nie zabrakło euroentuzjastów ubranych m.in. w koszulki i chusty z flagą Unii Europejskiej. Nowym Światem przejechała też "ciuchcia europejska" i platformy z machającą balonami i chorągiewkami młodzieżą.

Pochód był punktem kulminacyjnym XV Polskich Spotkań Europejskich. To trwający tydzień ciąg konferencji, debat i wydarzeń kulturalnych związanych z Unią Europejską. Po przejściu ulicami Marszałkowską i Świętokrzyską parada zatrzymała się na Nowym Świecie, przemieniając się w Miasteczko Europejskie. Uczestnicy i przechodnie mogli znaleźć tam mnóstwo informacji o Unii, jej instytucjach i politykach oraz państwach członkowskich. Wszystko okraszone muzyką i dobrą zabawą.