"Młodość bez papierosa" - to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on obchodzony co roku 31 maja. Tym razem tematem numer jeden jest problem palenia tytoniu przez dzieci i młodzież.
Statystyki są porażające i tylko dowodzą temu, co wiemu - niestety - z własnego doświadczenia. 90 procent palaczy rozpoczyna przed 21 rokiem życia. Blisko 60 procent polskich dzieci w wieku 13-15 ma już pierwszego "szluga" za sobą. Robią się zielono-fioletowe, krztuszą, ale czują "dorosłe". Stąd już prosta droga do nałogu.
"Badania opinii społecznej wykazały, że 62 proc. chłopców i 55 proc. dziewcząt w wieku 15 lat ma pierwsze doświadczenie z papierosami, a 14 proc. jedenastolatków po raz pierwszy sięga po papierosa. To jest zjawisko bardzo niepokojące" - ostrzega główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła.
Wśród państw o największej konsumpcji tytoniu na świecie, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce. Ponad 10 milionów Polaków wypala rocznie około 90 miliardów papierosów. Przeciętnemu palaczowi "wystarcza" od 11 do 20 papierosów dziennie.
Dlatego organizowane w sobotę w Warszawie centralne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu, to doskonała okazja by skorzystać z ulicznej poradni pomocy palącym oraz z innych stoisk, na których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań: pomiaru cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badania pojemności płuc, pomiaru masy ciała i wzrostu.
Jeżeli rzucenie palenia codziennie odkładasz na następny miesiąc, powiedz sobie "dość" już teraz. Bez ostatniego porannego papierosa. Skorzystają na tym zarówno Twoje zdrowie, jak i budżet rodziny.