Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem osobom.

Reklama

W marcu 2019 r. na drzwiach lokali Avocado, Faloviec i Vegan Porty umieszczono m.in. nazistowskie symbole: "14", "88" oraz krzyż celtycki z hasłem "White Power".

Sprawcy namalowali czarną farbą też napis: "Anti-Antifa" oraz przykleili ulotkę Szturmowców, skrajnie narodowej organizacji: "Z... was k... lewackie. Nigdy dość rasizmu i faszyzmu w Trójmieście".

Sprawcy zostali zatrzymani przez policję cztery dni później.

21-letniej kobiecie oraz 23-letniemu mężczyźnie prokurator zarzucił popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa stosowania groźby bezprawnej uszkodzenia ciała i pozbawienia życia wobec grupy osób z powodu przynależności narodowej, rasowej, etnicznej i politycznej, publicznego propagowania ustroju faszystowskiego oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych - powiedziała PAP Wawryniuk.

Prokurator uznał, że czynu tego dopuścili się działając publicznie i bez powodu, okazując rażące lekceważenie porządku prawnego.

Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Oskarżonym oraz dwóm kolejnym osobom, mężczyznom w wieku 24 lat, zarzucono również popełnienie przestępstwa posiadania i przechowywania w celu rozpowszechniania materiałów zawierających treści propagujące ustrój faszystowski i nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych - dodała prokurator Wawryniuk.

To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.