Inspektor zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były m.in. na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. Jak podano, w spotkaniu uczestniczyły dwie osoby, u których później wykryto Sars-Cov-2.

Reklama

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, osoby te zaczęły mieć objawy 16 lipca, zaś 19 lipca brały udział w porannej mszy św. w kościele w Odrzywole, a następnie podróżowały autobusem relacji Przysucha-Warszawa.

Szefowa PSSE w Przysusze Jolanta Wilk uspokaja jednak, że przedział czasowy pomiędzy spotkaniem z prezydentem (13 lipca), a pobraniem wymazu (21 lipca) jest zbyt duży, aby stwierdzić, że osoby z dodatnim wynikiem testu na Sars-Cov-2 w chwili spotkania z prezydentem były chore.

Jak dodała, obecnie na terenie działania PSSE w Przysusze w kwarantannie w związku z kontaktem z tymi osobami przebywa 20 osób. Są to osoby, które miały styczność poprzez kontakty sąsiedzkie, a także osoby z autobusu relacji Przysucha-Warszawa. Dodatkowo PSSE w Przysusze przekazała dane czterech osób podróżujących autobusem do PSSE w Warszawie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zwrócił się w czwartek z prośbą o zgłaszanie się osób z takimi objawami zakażenia jak: bóle kostno-stawowe, bóle mięśniowe, podwyższona temperatura, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu, itp., które były obecne na spotkaniu z prezydentem RP w Odrzywole w poniedziałek 13 lipca.

Reklama

Jak podkreślono w komunikacie, osoby biorące udział w spotkaniu mogły mieć kontakt z osobami z podejrzeniem zachorowania na Covid-19, "które potencjalnie mogły stwarzać zagrożenie epidemiologiczne".

PSSE w Przysusze zwrócił się również z prośbą o zgłaszanie się osób podróżujących autobusem "Expres" na trasie Przysucha - Warszawa 19 lipca o godz. 16.45 oraz osób uczestniczących w mszy św. w kościele pw. Świętej Jadwigi w Odrzywole 19 lipca o godz. 8.30. Osoby te mogły mieć kontakt z osobami z dodatnim wynikiem Covid-19, stwarzającymi zagrożenie epidemiczne - napisano w komunikacie.

Zgłoszeń należy dokonywać drogą mailową na adres przysucha@psse.przysucha.waw.pl lub telefoniczne pod numerami: 48 675 24 22, 48 675 23 37 oraz 789 949 391, 798 875 743.

Andrzej Duda odwiedził Odrzywół w poniedziałek 13 lipca, by spotkać się z mieszkańcami gminy, w której dzień wcześniej uzyskał najlepszy wynik wyborczy w Polsce w II turze wyborów - 86,31 proc.