W policyjnym komunikacie podano, że w środę w Iławie odbyło się legalne zgromadzenie osób protestujących przeciwko przemocy i brutalności wobec osób LGBT+. "Wzięło w nim udział około 70 osób. Zgromadzenie to zostało zakłócone przez inne osoby, najprawdopodobniej wywodzące się ze środowiska pseudokibiców Jezioraka Iława. Grupa kilkunastu zamaskowanych mężczyzn weszła pomiędzy jego uczestników, wznosząc przy tym wulgarne okrzyki. Użyta została również przez nich petarda hukowa" - napisano w policyjnym komunikacie. Dodano, że grupa zakłócająca spotkanie była zamaskowana.

Reklama

Policja podała, że dwóch mężczyzn z grupy zakłócającej spotkanie "dokonało zaboru wywieszonego przez organizatorów zgromadzenia transparentu oraz parasolki". Na widok policji zadymiarze zaczęli uciekać. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych jeszcze podczas zgromadzenia, obaj zostali ukarani mandatami. "Tożsamość kolejnych mężczyzn – w tym mężczyzny, który zabrał parasolkę - jest już ustalona i ich ukaranie za zakłócenie tego zgromadzenia jest kwestią czasu" - podała policja.

Zapewniono, że podczas zgromadzenia nikt nie odniósł obrażeń i nie doszło do uszkodzenia mienia. "Organizatorzy spotkania postanowili, że nie będą składać wniosku o ściganie sprawców. Decyzją policjantów takie postępowanie zostanie jednak przeprowadzone z urzędu" - dodano w policyjnym komunikacie.