Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoim profilu na Twitterze wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem oraz upałem. Uwaga. Wieczorem i w nocy burze z gradem oraz silny deszcz z burzami. Porywy wiatru do 100 km/h, a opady do 40 mm - poinformowało RCB. Według ostrzeżenia, burze mogą wystąpić na terenie woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz w niektórych powiatach woj. mazowieckiego, lubelskiego oraz wielkopolskiego.

Reklama

Dodatkowo, dziś i jutro upał w południowo-wschodniej Polsce - dodało RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało również, że podczas burz oraz silnego wiatru należy znaleźć bezpieczne schronienie oraz nie chować się pod drzewami.

Alert drugiego stopnia przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla zachodniej części woj. lubelskiego, południowej części woj. mazowieckiego, wschodniej części woj. łódzkiego oraz północnej części woj. świętokrzyskiego.

Na tym terenie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 20 do 30 mm, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr osiągający nawet 100 km/h. Miejscami możliwy jest także grad.

Alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami i burzami z gradem IMGW wydał natomiast dla województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dla wschodniej części woj. wielkopolskiego i zachodniej części woj. łódzkiego oraz południowej części woj. świętokrzyskiego. W tych regionach prognozuje się natomiast umiarkowane opady deszczu sięgające od 30 do 40 mm, w trakcie których mogą występować burze i porywy wiatru sięgające do 75 km/h. Tutaj również może pojawić się grad.

Ostrzeżenia obowiązują od północy do godz. 9 rano w niedzielę.

Jednocześnie do godz. 18.30 w niedzielę obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla województwa podkarpackiego. W tym regionie, jak prognozuje IMGW, maksymalna temperatura może wynosić od 31 do 33 stopni.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.