Szef resortu obrony narodowej o tym, że most jest gotowy przekazał za pośrednictwem Twittera.

Reklama

Most długości 245 metrów połączył stołeczne Bielany i Białołękę. Został zbudowany z 90 pontonów. "Samo zmontowanie konstrukcji mostowej nie jest zakończeń operacji przez wojsko. Musimy czekać na firmę, która doprowadzi rurociągi, musimy nadzorować właściwe ich zamontowanie, a następnie kontrolować przepływ ścieków – powiedział dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego płk. Artur Gruszczyk.

Dowódca przyznał, że operacja połączenia mostu została przyspieszona, gdyż firma, która buduje bypass, podciągnęła już rury na brzeg rzeki.

Poinformował, że saperzy potrzebują jeszcze kilkunastu godzin, aby przeprawę odpowiednio zamocować. Przygotować specjalne rolki do wciągnięcia rurociągu, zakotwiczyć każdy element mostu. Będzie równie przeprowadzona próba obciążeniowa.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych budują przeprawę przez Wisłę nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W akcję zaangażowanych jest 200 żołnierzy. Nad utrzymaniem gotowego mostu czuwa 50 saperów. Według harmonogramu robót przygotowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprawa ma być gotowa w czwartek.

Wojsko zakłada, że przeprawa będzie możliwa do wykorzystania do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą ją utrzymać dłużej.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku od tego czasu do Wisły miasto zrzuciło do Wisły ponad 2,5 ml metrów sześciennych ścieków.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.