Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zasłabnięciu rocznego dziecka w jednym z mieszkań w wielorodzinnym budynku przy ul. Norwida w Mikołowie. Również pozostali lokatorzy źle się czuli - powiedziała PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Reklama

W akcji uczestniczyły trzy zastępy strażaków. Przeprowadzone w mieszkaniu pomiary potwierdziły obecność tlenku węgla. Po przebadaniu czterech osób - wśród nich dwójki dzieci - zdecydowano o przewiezieniu domowników do szpitala.

W obecnym sezonie grzewczym, od 1 października do 20 grudnia, straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 566 zdarzeń, w tym 309 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 92 przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla. W tego typu zdarzeniach poszkodowanych zostało 131 osób, w tym 44 dzieci. Trzy osoby poniosły śmierć.

Gromadzi się głównie pod sufitem

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

W sezonie grzewczym 2019-2020 w woj. śląskim odnotowano łącznie 1910 zdarzeń (w tym 1006 pożarów) związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. Podtrutych zostało 451 osób, w tym 154 dzieci. Zginęło 14 osób, w tym dwie w pożarach. Rok wcześniej czad spowodował w regionie śmierć 11 osób.