Według synoptyków IMGW najbliższe dni będą obfitować w pogodę bardzo dynamiczną i pełną niebezpiecznych zjawisk. Spadnie intensywny śnieg, którego opady mogą dać niemal półmetrowy przyrost pokrywy śnieżnej. Spodziewany jest również marznący deszcz, silny mróz, a także zawieje i zamiecie śnieżne.

Reklama

"Jeszcze dziś w nocy Polska pozostawać będzie pod wpływem klina wyżowego, który przyniósł bezchmurną pogodę nad znaczny obszar kraju. Brak chmur nad północno-wschodnią połową Polski spowoduje w nocy znaczny spadek temperatury, która minimalne wartości osiągnie na Podlasiu – do -23 st. C" - poinformowało IMGW.

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

Instytut dodał, że na południu kraju zacznie zaznaczać się z kolei "strefa pofalowanego frontu atmosferycznego", która przez najbliższe dni odpowiadać będzie za występowanie intensywnych opadów śniegu w południowej Polsce.

Intensywne opady śniegu i porywisty wiatr

Reklama

Intensywne opady śniegu i porywisty wiatr będą powodowały bardzo trudne warunki na drogach. Najwięcej śniegu spodziewane jest w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk.

Reklama

"Tam od niedzielnego poranka do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. Nieco mniejsza suma opadów śniegu prognozowana jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – do około 30 cm" - poinformowało IMGW.

Wiatr towarzyszący opadom śniegu będzie osiągał w porywach do 65 km/h i obok zawiei i zamieci śnieżnych może powodować ograniczenie widoczności.

Deszcz ze śniegiem i gołoledź

Na krańcach południowo-wschodnich już od niedzieli - jak wskazuje Instytut - opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź. Na drogach może więc zrobić się bardzo ślisko.

Jak informuje IMGW pogoda uspokoi się we wtorek, ale od środy powrócą silne mrozy.