Szmit w liście otwartym do rektora olsztyńskiego uniwersytetu Jerzego Przyborowskiego i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, zwrócił uwagę, że "w myśl ustawy o szkolnictwie wyższym działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona".

Reklama

Jak ocenił, "zakaz ten obowiązuje tylko jedną stronę". "odmawiano nam wynajęcia sal na spotkania, straż uniwersytecka uniemożliwiała rozdawanie ulotek, o zorganizowaniu wiecu wyborczego nie było nawet co marzyć. Za pobyt w Kortowie dr Jarosława Kaczyńskiego wówczas - Premiera Rządu RP - srogo zapłacili ci, którzy tę wizytę organizowali - zauważył polityk PiS.

"Oczywisty charakter polityczny"

Szmit odnosząc się do zamiaru zorganizowania przez Rafała Trzaskowskiego w Kortowie Campusu Polska Przyszłości nazwał to "jaskrawym przykładem łamania prawa" oraz "dowodem jednostronnego zaangażowania politycznego Rektora Uniwersytetu i Prezydenta Olsztyna".

Impreza ma oczywisty charakter polityczny. Spraszanie przez aktywnych polityków młodych aktywistów, którzy pod wodzą tychże polityków chcą rozmawiać o przyszłości nie można inaczej zakwalifikować - zaznaczył.

Pominę też aspekt finansowo-organizacyjny - kto zapłaci za tydzień balangi nad Jeziorem Kortowskim z możliwością rozszerzenia imprezy na cały Olsztyn. Tym zajmie się kto inny - napisał Szmit.

"Czy można liczyć na równoważną gościnność"?

Szmit pyta też w liście, czy może liczyć "na równoważną gościnność, otwartość i szczodre finansowanie, gdybym chciał zorganizować w Olsztynie, korzystając z zaplecza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i miasta Olsztyn, wielodniowe ogólnopolskie spotkanie młodzieży o poglądach prawicowych i konserwatywnych".

W miniona środę Rafał Trzaskowski ogłosił, że na przełomie sierpnia i września w miasteczku akademickim Kortowo w Olsztynie zostanie zorganizowany dla 1 tys. młodych ludzi Campus Polska Przyszłości. W czasie spotkania jego uczestnicy mają dyskutować o najważniejszych sprawach dla młodego pokolenia, w tym polityce klimatycznej, czy edukacji. Zaplanowano także spotkania z ludźmi sportu, kultury, nauki.

Trzaskowski nie ukrywał, że jednym z celów Campusu jest wyłonienie młodych ludzi, którzy będą chcieli zaangażować się w działalność publiczną.

Na wspólnej konferencji z Trzaskowskim wystąpili prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzy Przyborowski oraz marszałek regionu Gustaw Marek-Brzezin. Wszyscy podkreślali, że Kortowo jest idealnym miejscem do tego, by stwarzać nowe perspektywy rozwoju kraju. Rektor Przyborowski przyznawał, że "dyskusja o demokratycznych podwalinach państwa wpisuje się w działalność uniwersytecką".