"5 maja 2021 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa. Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez ABW, ww. obywatel RP współpracował ze służbami specjalnymi Rosji" - podano w komunikacie.

Reklama

"Dane istotne dla działań rosyjskich"

Wyjaśniono też, że podejrzany realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach. - Mowa o danych istotnych dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP - podano. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

Według przekazanej informacji czynności procesowe, które doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, były prowadzone w precyzyjny i skoordynowany sposób - przeszukano kilka miejsc, przesłuchano kilkunastu świadków a zabezpieczone rzeczy i dokumenty uzupełniają zebrany dotychczas materiał dowodowy.

Śledztwo prowadzone jest przez ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Postępowanie dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § 1 kk. Sprawa jest rozwojowa a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny - podał rzecznik.