Sejm w przyszłym tygodniu ma zdecydować o powołaniu nowego prezesa IPN; kandydatem na to stanowisko jest historyk, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Posłowie Lewicy, którzy w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie przypomnieli, że nie poprą tej kandydatury, jednocześnie przedstawili projekt ustawy likwidującej Instytut Pamięci Narodowej i powołującej w jego miejsce Instytut Ochrony Konstytucji.

Reklama

Dr Nawrocki odnosząc się do tego na antenie Polskiego Radia 24 powiedział: Nie potrafię się zgodzić z tego typu postulatem. Jest to instytucja, która po wielu latach powołana w roku 1998 formalnie, a działająca od roku 2000, nie tylko prowadziła szereg badań naukowych, niespotykanych na tę skalę w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej, myślę, że instytucja wyjątkowa także w skali świata pod względem badawczym, pod względem edukacyjnym, także odnajdująca szczątki polskich bohaterów. Sprawiająca, że mogą oni po tylu latach mieć państwowy pogrzeb, na który zasłużyli - dodał.

"Jedna z ważniejszych w Polsce instytucji"

ocenie dr Nawrockiego IPN to instytucja, która "przywracała, przywraca nadal pewien rodzaj sprawiedliwości transformacyjnej państwa wychodzącego z totalitaryzmu po roku 1989". Ja nie potrafię się zgodzić z tym postulatem likwidacji IPN. Myślę, że jest to jedna z ważniejszych w Polsce instytucji, która już sama swoim istnieniem dowodzi tego, że jesteśmy państwem niezależnym, wolnym i niepodległym - podkreślił.

Jak mówił, IPN to "jeden z papierków lakmusowych polskiej niepodległości i suwerenności". My mówimy swobodnie o naszej historii i mówimy w sposób niezależny, i o tym świadczy też Instytut Pamięci Narodowej - dodał.

Dr Nawrocki zapewnił także, że w ramach uprawnień prezesa IPN z całą pewnością będzie chciał "podążać w kierunku zaprowadzenia sprawiedliwości transformacyjnej". Jeszcze wiele ludzi czeka na to, aby anulować i cofnąć ich wyroki sądowe z czasów bezprawia, z lat 80. choćby, czekają na to, aby sprawiedliwość prawna nadeszła - przypomniał kandydat na prezesa IPN.