Rzecznik KEP odniósł się do tekstu opublikowanego w środowej "Rzeczpospolitej", w którym autor sugeruje, że zaplanowana na przełom września i października wizyta polskich biskupów w Watykanie "jest organizowana w trybie pilnym".

Reklama

Powołując się na źródła w Watykanie Krzyżak pisze, że biskupów zaskoczyła informacja o wizycie "ad limina". W Watykanie mówi się, że wezwanie wynika z dużej liczby skarg na hierarchów, które trafiły za Spiżową Bramę.

Jak pisze Krzyżak, polscy biskupi "na przygotowanie się do wizyty dostali bardzo mało czasu". Zdaniem publicysty decyzja o wezwaniu polskich biskupów zapadła po spotkaniu papieża z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, do którego doszło 15 kwietnia.

Wizyty "ad limina Apostolorum"

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że zgodnie z prawem kanonicznym wizyty "ad limina Apostolorum" (łac. do progów Apostołów) odbywają się co 5 lat.

Od ostatniej wizyty polskich biskupów w Watykanie, która odbyła się w dniach 1-8 lutego 2014 roku, minęło ponad 7 lat. Od 2019 roku biskupi polscy dopytywali w Watykanie o termin wizyty "ad limina", ale ze względu na kalendarz papieża była ona przesuwana. Jesienią ubiegłego roku Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że wizyta mogłaby się odbyć w 2021 roku - wyjaśnił ks. Gęsiak.

Dodał, że od tego czasu oczekiwano na zaproszenie na złożenie tej wizyty i konkretny termin.

Sekretariat KEP i wszyscy biskupi diecezjalni zostali oficjalnie poinformowani przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przybliżonym terminie wizyty "ad limina" na przełomie września i października pismem z dnia 10 maja 2021 roku. W tym samym dokumencie przekazano prośbę o dostarczenie zwyczajowej relacji o stanie diecezji do końca czerwca 2021 roku. Te trzy miesiące potrzebne są na to, aby wszystkie instytucje watykańskie zdążyły zapoznać się z materiałami zawartymi w sprawozdaniu - poinformował.

W związku z powyższym trudno uznać, że biskupi zostali wezwani do Watykanu w trybie pilnym, jak informują niektóre media - ocenił ks. Gęsiak.

O tym, że polscy biskupi udadzą się do Watykanu z wizytą "ad limina Apostolorum" biuro prasowe Episkopatu poinformowało 14 maja. Poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie miała miejsce w dniach 1-8 lutego 2014 roku. Poprzedziła ona kanonizację Jana Pawła II oraz organizowane w Krakowie Światowe Dni Młodzieży.