Jak poinformował rzecznik WOT Marek Pietrzak, w niedzielę ok. godz. 21 patrol żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT zlokalizował i udzielił pomocy grupie imigrantów na Suwalszczyźnie. W grupie ośmiu osób byli Syryjczycy oraz obywatele Tadżykistanu, wśród nich była czwórka dzieci. W komunikacie rzecznika WOT czytamy, że "imigranci zagubili się w lesie, przemieszczając się na spotkanie z pośrednikiem, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej".

Reklama

"Żołnierze wspólnie z grupą mieszkańców i pracownikiem Lasów Państwowych zorganizowali akcję ratunkowo-poszukiwawczą. Zgodnie z przesłaniem operacji "Silne Wsparcie", jakim jest: "Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż", żołnierze udzielili pomocy medycznej imigrantom oraz nakarmili ich, a następnie przekazali funkcjonariuszom Straży Granicznej" - czytamy.

"Kryzys o charakterze hybrydowym"

W komunikacie podkreślono, że akcja ta była elementem prowadzonej przez WOT od ponad miesiąca na terenie województw podlaskiego oraz lubelskiego, przy granicy z Białorusią, operacji "Silne Wsparcie". Rzecznik WOT poinformował, że celem operacji jest wsparcie społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym w związku z "kryzysem o charakterze hybrydowym".

"Terytorialsi w ramach Zespołów Oceny Wsparcia spotykają się z władzami samorządowymi, sołtysami oraz mieszkańcami terenów przygranicznych, udzielają pomocy osobom starszym, prowadzą całodobowe patrole, wspierają Straż Graniczną zapewniając zobrazowanie sytuacji z wykorzystaniem bezzałogowców rozpoznawczych, doświetlają teren, uruchomili też specjalną infolinię oraz szkolą z zakresu cyberbezpieczeństwa, na Bugu żołnierze WOT wykorzystują płaskodenne łodzie patrolowe, do działań weszły też grupy poszukiwawczo – ratownicze z psami" - czytamy w komunikacie rzecznika.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.