Busa funkcjonariusze skontrolowali tuż po północy (25 października br.) w punkcie kontrolno-blokadowym w Tarnawie, na lubuskim odcinku autostrady A2. Auto zmierzało w kierunku granicznego Świecka.

Reklama

Obywatele Iraku, Turcji, kobiety i dzieci

W przestrzeni ładunkowej pojazdu znajdowało się 41 migrantów - 37 obywateli Iraku oraz czterech Turcji, a wśród nich 20 mężczyzn, sześć kobiet i 15 dzieci. Oprócz nich zatrzymano obywateli Ukrainy, którzy ich przewozili. Trwają czynności procesowe z udziałem wszystkich zatrzymanych osób – powiedział Maludy.

Policjanci zapewnili pomoc medyczną migrantom, którzy podróżowali stłoczeni w zamkniętej przestrzeni ładunkowej oraz zorganizowali im wodę, herbatę oraz jedzenie. Pięć osób zostało przetransportowanych do szpitala na obserwację.

Funkcjonariusze skierują wniosek o tymczasowe zabezpieczenie busa, który mógł być wykorzystywany jako narzędzie służące do popełnienia przestępstwa. Dalsze czynności w tej sprawie będą wykonywane przy współpracy z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej – przekazał rzecznik.

Punkt blokadowo-kontrolny w Tarnawie

Punkt blokadowo-kontrolny w Tarnawie na lubuskim odcinku autostrady A2 został utworzony specjalnie, by skutecznie zatrzymywać osoby odpowiedzialne za organizowanie nielegalnych przewozów migrantów.

To druga duża grupa migrantów zatrzymana przez policjantów w Lubuskiem w ostatnim czasie. We wtorek (19 października br.), tuż przy granicy w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano dostawczego busa, którym jechało w kierunku Niemiec 35 obywateli Iraku. Kierowcą był 25-letni obywatel Rumunii.

Policjanci i strażnicy graniczni zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców o przekazywanie informacji związanych z próbami przewozu nielegalnych imigrantów.