Połączona z różnymi atrakcjami zbiórka trwa w całym kraju. W Szczecinie w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było m.in. zwiedzać pokład statku Nawigator XXI, wziąć udział w Konkursie Wiedzy Morskiej, oraz biegu pod hasłem "Policz się z cukrzycą". - W Krakowie morsy przeciągnęły przez Wisłę figurę smoka, w Suwałkach psie zaprzęgi przewoziły dzieci - podaje TVN24. W Zduńskiej Woli - jak poinformował miejski portal - zbierano honorowo krew, odbył się stacjonarny maraton rowerowy.

Reklama

Hasłem tegorocznej zbiórki jest "Przejrzyj na oczy". Na stronie WOŚP podkreślono, że "wzrok to najważniejszy zmysł człowieka". - Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje - wskazano.

Angiograf, oftalmoskopy, lampy szczelinowe

Za pieniądze zebrane podczas 30. Finału, kupione będą m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku w akcję zaangażowane są 1633 sztaby, w tym 90 sztabów zagranicznych m.in. w Tokio, Sydney, Ankarze, a nawet na Kole Podbiegunowym. Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.

W ubiegłym roku, podczas 29. finału WOŚP zebrano prawie prawie 127,5 mln. zł na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy.