Przez Dobrzycę, niewielkie miasto położone w powiecie pleszewskim, niedaleko Kalisza przeszła trąba powietrzna. - Zostało tam uszkodzonych 30-40 budynków – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Reklama

W powiecie pleszewskim zniszczenia dokonane przez wichurę są najbardziej widoczne, to jest naprawdę masowe – dodał. Podkreślił, że strażacy "starają się opanować tę sytuację".

Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej w miejscowości Dobrzyca (pow. pleszewski) w południowej Wielkopolsce / PAP / Tomasz Wojtasik
Usuwanie zniszczeń po przejściu trąby powietrznej w miejscowości Dobrzyca (pow. pleszewski) w południowej Wielkopolsce / PAP / Tomasz Wojtasik

Dodał, że praktycznie w każdym powiecie wichury uszkodziły budynki. Największych szkód silny wiar dokonał na zachodzie Polski. - Ale też w woj. łódzkim i mazowieckim jest po kilka, kilkanaście uszkodzonych budynków. Jednak najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie pleszewskim woj. wielkopolskim - podkreślił Kierzkowski.

Rzecznik PSP poinformował, że do godziny 8 w czwartek strażacy odebrali ponad 3200 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Najwięcej w woj. wielkopolskim 888, łódzkim 633, mazowieckim 515, zachodniopomorskim 323, lubuskim 300.

Strażacy odnotowali 190 uszkodzonych budynków, w tym z 54 wichura zerwała dachy.

Według informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do godz. 6 w czwartek na terenie kraju dostaw prądu pozbawionych jest 324 047 odbiorców.