MEN planuje w przyszłym roku dokładnie sprawdzić ile czasu spędzają w pracy nauczyciele. Jak dowiedział się DZIENNIK resort chce wprowadzić specjalny rejestr pracy nauczycieli oraz dodatkowo przeprowadzić w przyszłym roku ogólnopolskie badanie czasu pracy pedagogów. Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje, by nauczyciele w specjalnym dzienniku wyliczali, co robią dla uczniów po lekcjach.

Reklama

Zapis nakładający na pedagogów taki obowiązek znalazł się w najnowszym projekcie zmian w Karcie Nauczyciela. Wiceminister Krystyna Szumilas tłumaczy, że chodzi o pokazanie ile nauczyciele pracują poza obowiązującym pensum. MEN chce by czas poświęcony poza lekcjami uczniom był rejestrowany i by pedagodzy mieli dokumenty potwierdzające ten czas. "Dodatkowo za pomocą jeszcze przez nas nie wybranego instytutu badawczego przeprowadzimy ogólnopolskie badania czasu pracy nauczycieli, by dowiedzieć się jak ten czas jest przez nich wykorzystywany" - mówi DZIENNIKOWI Szumilas.

Według prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza to bardzo dobry pomysł - sami postulowali podobne rozwiązanie. "Nie chcemy jednak aby nauczyciele mieli kolejny dziennik do prowadzenia, wolelibyśmy raczej aby to były baddania statystyczne" - mówi nam Broniarz.

Według Karty Nauczyciela pedagogów obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Na zajęciach lekcyjnych spędzają 18 godzin. Poza szkołą wiele czasu spędzają na przykład na sprawdzaniu klasówek czy przygotowaniu się do zajęć.