Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że nie podpisze nowelizacji ustawy Prawo oświatowe regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającą nadzór kuratorów, a także wprowadzającą zmiany w edukacji domowej. - Przyszły do mnie dokładnie 133 listy protestacyjne. Część z tych listów było podpisanych przez nawet kilkadziesiąt organizacji społecznych" - podkreślił prezydent Andrzej Duda. - Część z tych listów są to listy podpisane przez osoby prywatne, ale są też takie, które są podpisane przez kilkanaście tysięcy osób jednocześnie – mówił prezydent. W jego ocenie, mimo długo prowadzonych prac nad ustawą nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu.

Reklama

Minister Przemysław Czarnek powiedział wieczorem w Sejmie zabierając głos przed głosowaniami, że "w imieniu milionów polskich rodziców, polskich dzieci, bardzo dziękuje większości tego parlamentu, która uchwaliła znakomite przepisy, które mają podkreślać prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich światopoglądem".

- Bardzo państwu dziękuję. Bardzo dziękuję za sprzeciw w imieniu milionów, nie 133 listów, w imieniu milionów rodziców, za sprzeciw wobec absurdalnego stanowiska Senatu. I bardzo dziękuję za gotowość do następnej ustawy, która musi realizować artykuł 72 ust 1. Konstytucji. Każdy ma prawo żądać ochrony dzieci przed demoralizacją - stwierdził szef MEiN.

Reklama

Katarzyna Lechowicz-Dyl