Dziennik Gazeta Prawana logo

Rocznica powstania w getcie warszawskim. Sellin: W uroczystościach weźmie udział czterech prezydentów

22 marca 2023, 10:18
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jarosław Sellin
Jarosław Sellin/Agencja Gazeta
"19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w uroczystościach prawdopodobnie weźmie udział czterech prezydentów, na czele z prezydentem Polski" - powiedział w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia wiceszef resortu kultury był pytany m.in. o udział Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Sellin: Pomagamy koalicji, która się zawiązała

Przede wszystkim pomagamy koalicji, która się zawiązała i z której składu trzy instytucje należą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Żydowski Instytut Historyczny – powiedział Jarosław Sellin. Zaznaczył, że "wpieramy ich finansowo, bo oni mają bardzo bogaty program zaplanowany właściwie na cały rok". Współpracują też z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce w tej sprawie - dodał.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Wiceszef MKiDN poinformował, że "19 kwietnia, czyli w okrągłą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, będzie prawdopodobnie czterech prezydentów w Polsce, na czele z prezydentem Polski". Będzie prezydent Izraela, prawdopodobnie Niemiec i Włoch również - dodał.

Zaznaczył także, że w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert polsko-izraelskiej młodzieżowej orkiestry symfonicznej.

Uroczystości różnego rodzaju i wydarzenia będą obchodzone cały rok. 2 sierpnia mamy okrągłą rocznicę buntu w Treblince, a 14 października - powstania w Sobiborze. Było więcej takich wydarzeń obronnych Żydów, którzy byli mordowani przez Niemców na ziemiach polski w 1943 r. – przypomniał Jarosław Sellin.

Powstanie w getcie warszawskim trwało niespełna miesiąc (wybuchło 19 kwietnia 1943 r.), a jego tragicznym epilogiem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Autorka: Anna Kruszyńska

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj