Na nagraniu z wieży, do którego dotarł tvn24.pl, słychać pilota tureckich linii lotniczych z Antalyi, który mówi, że "200 stóp poniżej jest dron o średnicy około 50 centymetrów". Kontroler drona zapytał pilota o kolor drona. Ten odpowiedział, że "kolor jest między czarnym a brązowym" - informuje tvn24.pl.

Reklama

Rzeczniczka PPL Anna Dermont przekazała tvn24.pl, że na Lotnisku Chopina nie było zgłoszenia o dronie.

Reklama

Dron zakłócił lądowanie samolotu na Okęciu

14 maja komisja badania zdarzeń lotniczych w PLL LOT poinforowała, że wyjaśnia niebezpieczne zdarzenie z udziałem drona podczas lądowania samolotów na lotnisku Chopina w Warszawie – przekazał PAP rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski. Tvn24.pl podał, że dron przeleciał 30 m obok maszyny LOT.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę po południu. Zgodnie z procedurą piloci sporządzili raport. W tej chwili sprawa jest badana przez komisję badania zdarzeń lotniczych w PLL LOT – powiedział Moczulski.

Każde takie zdarzenie jest niebezpieczne (…) na szczęście tym razem nic się nie stało – dodał. Wyjaśnił, że najpoważniejszym czynnikiem niosącym zagrożenie była wielkość drona. Zgodnie z raportem pilotów miał on ok. 3 metrów - dodał.

Reklama

Portal tvn24.pl podał w niedzielę, że w sobotę ok. godz. 16 podczas podchodzenia do lądowania piloci embraera LOT-u lecącego z Poznania zauważyli znajdującego się odległości 30 m dużego drona. Poinformowali o tym kontroli lotów.

Kontroler ostrzegł załogę kolejnego lądującego samolotu, tym razem była to maszyna PLL LOT, z Wrocławia. Pilot potwierdził, że widzi drona.

Według informacji tvn24.pl po dwóch lądowaniach samolotów narodowego przewoźnika na warszawskim lotnisku na 30 minut zostały wstrzymane wszystkie operacje.

Autor: Wojciech Kamiński